Štrajk - kto koho vydiera? Lekári vs vláda...

Autor: Júlia Mullerová | 26.11.2011 o 22:08 | (upravené 26.11.2011 o 22:21) Karma článku: 16,45 | Prečítané:  7278x

Po 5 rokoch praxe v zdravotníctve vo funkcii sekundárneho lekára som po podobnom nátlaku v rámci nemocnice ako je teraz vyvíjaný voči všetkým lekárom v SR čo podali výpovede bola zbavená služieb (r. 2010), plat bez služieb som mala cca 630 - 750 EUR. Mám 33 rokov, od ukončenia môjho štúdia na VŠ ubehlo 6 rokov. Keby som nemala byt a auto, ktoré mi dali rodičia, môj príjem ako matky s jedným dieťaťom by ma nestačil uživiť a nič z toho by som si nemohla dovoliť. Štúdium medicíny trvalo 6 rokov, počas ktorých občania so stredoškolským vzdelaním zarábali a ja som musela investovať svoj čas a peniaze mojej rodiny.

 

Pracujem na traumatologickom oddelení od októbra r. 2007.

Drvivá väčšina lekárov nášho oddelenia má t. č. prekročených 400 hodín nadčasov podľa zákonníka práce, teda ak vykonávame pohotovostnú službu, konáme protizákonne s vedomím nášho zamestnávateľa. Prečo teda nevyhlásime výnimočný stav z dôvodu ohrozenia zdravia a života lekárov? Sme menej hodnotní občania než všetci ostatní?

Na vyhlásenie výnimočného stavu je potrebné ohrozenie zdravia či života obyvateľstva. Bežne počas pohotovosti na našom oddelení sú prítomní traja z osemnástich zamestnaných lekárov, takýto stav doposiaľ nebol považovaný za ohrozenie zdravia, je to stav dostačujúci na zabezpečenie pohotovostnej zdravotníckej starostlivosti. Prečo teda politici vyvodzujú závery v zmysle toho, že VŠETCI lekári musia nastúpiť do zamestnania od 1. 12. 2011 za 70% mzdy? Prečo nie iba lekári v počte potrebnom na zabezpečenie pohotovostnej ústavnej služby?

Nevýhodné zmluvy uzavreté v súčasnosti s poisťovňami (uzatvorené z nevedomosti, neschopnosti, pod nátlakom?) odsudzujú nemocnice hospodáriť so stratou. Platby za hospitalizáciu pacienta na našom oddelení neodzrkadľujú ani reálne náklady na materiál implantovaný pacientovi, nehovoriac o ostatných nákladoch či nebodaj o zisku. Ide o neschopnosť ľudí ktorí majú moc alebo o zámer?

Čo presadzujeme nie je nemožné. V systéme sú peniaze na daňové úľavy zahraničným firmám zamestnávajúcim slovenských občanov za džganec v porovnaní s platmi v okolitých štátoch, na platy sudcov (ktorým nezávidíme, lebo určite aj na nich je vyvíjaný tlak z každej strany), na platy poslancov, hovorcov, no NIE SÚ údajne prostriedky na platy LEKÁROV.

Tvrdenie ústavných činiteľov, že každý múdry lekár stiahne výpoveď späť je ako pokus vyprovokovať dieťa či iného nezrelého človeka k nejakému činu – dieťa chce dokázať že je múdre tak poslúchne. My sme natoľko múdri a uvedomelí, že v záujme zdravia pacienta a seba nebudeme poslúchať HLÚPE príkazy a výzvy.

 

Patríme k inteligencii občanov Slovenskej republiky. Prekonali sme na našej ceste množstvo prekážok o ktorých sa iným občanom ani nesnívalo. Nechceme sa vyvyšovať ani ubližovať, nechceme viac než si zaslúžime. Chceme normálne žiť, chceme mať podmienky na ďalšie vzdelávanie, ale chceme mať aj deti ktorým budeme môcť dať vzdelanie, zaplatiť záujmové krúžky, chceme sa obliekať mimo second-handov, chceme mať možnosť kúpiť si raz za pár rokov auto. Viem o lekároch, ktorí sa vzdali práce v náročnom odbore pretože zo zárobku nedokázali uživiť rodinu. Je to škoda pre náš národ, náš štát. Nedovoľme aby lekárov robili iba tí čo majú za sebou bohatú rodinu a vplyvných ľudí, nedovoľme schopným ľuďom opúšťať Slovensko, zabráňme úniku mozgov.

Chceme len normálne žiť, nemáme prácu z ktorej sa vrátime domov a môžeme úplne vypnúť, musíme sa vzdelávať kvôli Vám, pacientom. Neočakávame úplatky od ľudí ktorí celý život odvádzali a odvádzajú odvody. Nechceme aby sa šetrilo na zdraví. Chorý a nevzdelaný národ nikdy nič nedokáže. Chceme mať podmienky na kvalitnú prácu a poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Platy nie sú jediným dôvodom pre ktorý ešte štrajkujeme ako to tvrdia naši ústavní činitelia. Garantované zvýšenie by nám významne pomohlo. Aj z nižších platov sme doposiaľ žili, vlastne prežívali. Sme proti zvýšeniu platov o fixnú čiastku, požadujeme naviazať výšku miezd na výšku priemernej mzdy v národnom hospodárstve aby bola zohľadnená inflácia.

 

Sme za definitívne zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti za daných legislatívnych podmienok – sme presvedčení, že po transformácii bude nasledovať ich privatizácia pod zámienkou ich zlého hospodárenia (ktoré nie je ťažké simulovať). Stratí sa tak možnosť štátu vplývať na fungovanie, kontrolu a začlenenie nemocníc do siete zdravotníckych zariadení vlastnených vplyvnými finančnými skupinami. Dospejeme k situácii aká nastane v hre “Dostihy a sázky” keď predáme posledného koňa chýbajúceho nebezpečnému súperovi do získania kompletnej stajne.

Väčšinu z nás lekárov netvoria ziskuchtivé egoistické beštie, ale ľudia chovajúci pokoru a úctu ku zdraviu tých ktorých liečime, vykonávajúci náročnú a zodpovednú prácu, nechceme ju však robiť - tak ako nikto – zadarmo. Nechceme byť za našu psychicky, fyzicky a časovo náročnú prácu trestaní, ale odmeňovaní aby sme mali prostriedky na adekvátny relax a trávenie toho mála voľného času čo máme na zodpovedajúcej úrovni.

Vy, pacienti, ste dôvodom pre ktorý riskujeme našu existenciu, pretože len my vieme posúdiť čo sa dá robiť so zdravím ľudí v záujme zisku. Vy to nikdy nezistíte, neviete odborne posúdiť čo je pre Vás nevyhnutné, čo je zbytočne drahé a odlíšiť naozaj odborný postup. Sprivatizované zdravotníctvo s dobrými a dobre platenými “hercami – zdravotníkmi” - otrokmi peňazí - Vám dá pocit kvalitnej starostlivosti, ale nebude sa jednať o skutočnosť.

Nie je takým problémom pre lekárov opustiť Slovensko a mať sa dobre v zahraničí.

Na akú - takú obhajobu súčasných politikov slúži fakt, že situácia v zdravotníctve nebola systémovo riešená (tak ako mnoho oblastí v našej republike) od r. 1989. Platy neboli systémovo valorizované akoby inflácia pre zdravotníkov zázračne neexistovala.

Túto situáciu nezmeníme za deň, vyžaduje si roky odriekania a tvrdej práce v každej oblasti, ale kým budú na Slovensku vládnuť ľudia trestajúci národ za následky vlastnej neschopnosti, pôjdeme všetci – lekári aj pacienti – ku dnu.

 

Dospievam k záveru, že národu vládnu ľudia, ktorých ich ľud prerástol. Žiak preskočil učiteľa, ale učiteľ má stále moc a je stále de iure žiakovi nadriadený.

Hlavný a prvoradý cieľ našich ústavných činiteľov podľa ich skutkov nie je ochrániť zdravie občanov, ale trestať lekárov, občanov Slovenskej republiky. Lekári ktorí podali výpovede chápu svoje povolanie ako poslanie, preto štrajkujú a riskujú svoj osobný prospech za pacientov a za plnohodnotné poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj do budúcnosti, nielen do utíchnutia terajšej dramatickej situácie.

Prosím ústavných činiteľov aby nás netrestali za to, že sme si zvolili ušľachtilé povolanie, aby neklamali občanov ohľadom morálnych hodnôt lekárov ktorí podali výpovede, aby rozlišovali medzi príjmami súkromných ambulantných lekárov ktorých príjmy sa poväčšine nedajú porovnať s príjmami lekárov pracujúcich v nemocniciach u ktorých pracovné zaťaženie je časovo náročnejšie. Rukojemníkmi sme v tejto kauze my lekári za to, že sme si zvolili ušľachtilé a zodpovedné povolanie, nie pacienti.

P. S.: na margo poznámky p. premiérky ohľadom platieb za sanitky - množstvo výjazdov sanitiek považujem za neopodstatnené a za vyhadzovanie peňazí poistencov, sanitky často fungujú pre sociálne slabých občanov ako taxík zadarmo. Pozývam ju absolvovať službu na traumatologickom oddelení a vyjadriť sa k opodstatnenosti mnohých výjazdov sanitiek – nech zodpovedne pred kamerami pri príchode sanitky prehlási, že pacient privezený na ambulanciu s ranou minimálneho rozsahu spôsobenou v opitosti z agresivity nemá zaplatiť poplatok 20-40 EUR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?