Čo spôsobila v mojej hlave Gorila...

Autor: Júlia Mullerová | 31.1.2012 o 21:57 | (upravené 1.2.2012 o 0:54) Karma článku: 6,63 | Prečítané:  1063x

Počas tlačovky s poprednými účastníkmi protestu Gorila padol výrok p. Hrivíka – “Chceme zmeniť systém – zaviesť doňho hodnoty ako spravodlivosť, morálka, čestnosť, sloboda, 20 rokov nám to sľubovali.” Na to padla otázka reportéra: “Myslíte si, že je to možné v kapitalizme?”

Existuje väčšia obžaloba zo strany občanov voči tomu čo sa tu deje? Veď toto boli heslá r. 1989, keď sme za hlavný problém pokladali komunizmus... Ktorý “izmus” je teda ten správny? Kladieme si vôbec správne otázky? Je zlý systém alebo je zlé že ľudia nemajú vštiepené hodnoty umožňujúce  prirodzene spieť k akejsi “lepšej” spoločnosti? Opakovane bola v poslednej dobe vyslovená myšlienka že nielen u nás, ale celosvetovo je predovšetkým kríza morálna, nie ekonomická... Alebo povedzme výstižnejšie – ekonomická kríza je dôsledkom krízy morálnej – dôsledkom najzhubnejšieho existujúceho “izmu” – ľudského egoizmu.

Starý dedko Kapitalizmus a babička Demokracia sú opusteným manželským párom umiestneným v starobinci, milosrdná počínajúca demencia a vzájomná prítomnosť im uľahčuje tieto posledné chvíle. Jeden ich “prefíkaný-moderný-egoistický” potomok obral zvyšných súrodencov o obrovské dedičstvo a presvedčil ich, že majetku veľa nebolo... a okrem iného – bez práce nie sú koláče, takže budú musieť celý život makať aby prežili od výplaty k výplate. Nemôžu byť predsa šťastní, bohatí aj zdraví naraz, určite by ich za to stihol nejaký trest. Neviditeľná ruka trhu bola dávno amputovaná a je z nej ruka kybernetická fungujúca ako automat na kávu – “Kto vhodí mincičku, rozhýbe ručičku, dostane kávičku...”

Každá teória fungovania ľudskej spoločnosti v akomkoľvek režime sa rozbíja na hranici hodnôt uznávaných ľuďmi, ktorí majú v rukách moc.

Nemôžeme zmeniť celý svet, ale svet tvorí každý z nás a každý z nás je jednou kvapkou v mori. Aj od nás závisí či budeme kvapkou s obsahom spravodlivosti, morálky, čestnosti a slobody, koľko z toho obsahu odovzdáme ďalej.

Aby sme sa o ďalších 20 rokov nesťažovali na absenciu rovnakých hodnôt ako dnes a neobviňovali z nej opäť nejaký režim. Režim je neživý, je vždy v rukách konkrétnych ľudí.

Nehľadajme “správny” režim, hľadajme tých správnych ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?